Americký prezident nebude oslavovať Deň nezávislosti!

Autor: Vlado Monček | 9.5.2014 o 16:20 | (upravené 9.5.2014 o 22:24) Karma článku: 12,72 | Prečítané:  1602x

Americký prezident Barack Obama sa rozhodol, že tento rok nebude oslavovať nezávislosť spojených štátov 4. júla. Namiesto toho bude oslavovať už 5. júna pri príležitosti výročia panovania britskej kráľovnej Alžbety. Za týmto účelom bude tiež na 5. júna presunutý tradičný ohňostroj. Že je to blbosť? Isteže. Napriek tomu, náš prezident urobil niečo veľmi podobné.

Podľa TA3 si bol pán Gašparovič uctiť obete vojny namiesto 8.5., čo je mimochodom štány sviatok Slovenskej republiky, až dnes- 9.5., čo je mimochodom štátny sviatok Ruskej federácie. Tej istej Ruskej federácie, ktorá v týchto dňoch v úplnom rozpore so zásadami medzinárodného práva anektovala časť územia inej krajiny a na miestach ktoré zatiaľ anektovať nestihla aspoň podporuje teroristov.

Je pre mňa absolútne nepochopiteľné, ako je možné, že ústavný činiteľ nejakej krajiny sa rozhodne neoslavovať tak dôležitý štátny sviatok, namiesto toho príde o deň neskôr, v bežný pracovný deň a celú vec okomentuje tým, že je jedno, či si tento sviatok uctí ôsmeho, alebo deviateho, alebo dokonca v iný deň roku. Eeeeeeeeee...nie nie je. Až doteraz som sa domnieval, že podstata sviatku, okrem iného, je, že sa oslavuje v istý presne špecifikovaný deň. Alebo by si kresťania mali začať pripomínať narodenie Krista napríklad v auguste? Veď je to podľa nepriestrelnej logiky pána prezidenta vlastne jedno kedy, hlavne že sa máme radi a spomenieme si (a aj v kostole by bolo teplejšie).

Myslím si, že týmto činom prezident nielen zneuctil pamiatku hrdinov vojny, ale preukázal ohromnú neúctu voči Slovenskej republike. Štátne sviatky, podobne ako napríklad štátne symboly, nevyjadrujú len históriu, ale to, aké sviatky chceme oslavovať vlastne hovorí o povahe a identite našej krajiny- vybrali sme si dni, ktoré si chceme pripomínať a tak ukazujeme, aké hodnoty uznávame, akým štátom chceme byť. Chce teda pán Gašparovič byť radšej ruským než slovenským prezidentom?

Možno nie, možno je jeho konanie len prejavom miernej mentálnej jednoduchosti, ktorú predvádzal po obe svoje funkčné obdobia. Alebo sa možno rozhodol predtým, než pôjde do psej matere do dôchodku pripomenúť našim spojencom v NATO, hlavne tým v Poľsku, alebo Pobaltí, že ako spoľahlivý spojenec nevieme kooperovať ani len v tom, aby sme neoslavovali ruský štátny sviatok v čase, keď títo naši spojenci majú odôvodnené obavy z počínania Ruska v našej bezprostrednej blízkosti. My z toho našťastie obavy mať nemusíme, lebo v prípade nebezpečenstva máme (narozdiel napríklad od Poliakov) dosť politikov, ktorí urýchlene vlezú Rusku do zadku.

Mimochodom, je vrcholnou iróniou, že človek, ktorý nikdy nezabudol vytiahnuť nacionalistické argumenty, ktorý sa tvári ako otec-zakladateľ Slovenska nakoniec hrubo dehonestuje slovenský štátny sviatok. Vrcholnou tragédiou zas to, že nám takéto správanie u rôznych self-proclaimed rodoľubov už vôbec nepríde divné.

Najnepochopiteľnejšia je ale jedna vec- prečo ľudia spojení so stranou Smer majú neustále tak veľkú potrebu pchať sa Rusku do riti? Možno je to nejaký prihlúply panslavizmus, možno sa cítia Rusku zaviazaní ešte z čias, keď nám prišlo bratsky vypomôcť v ochrane pred pravicovými kontrarevolucionármi v roku 1968 (čo zaistilo pokojný priebeh politickej karéry nejedného člena Smeru). A možno sú len niektorí slovenskí podnikatelia a politickí mecenáši v jednej osobe príliš závisí na obchode s Ruskom. Tak či onak, myslím, že takéto správanie je nielen nevlastenecké, ale hlavne pre Slovensko nebezpečné. Aspoň ja mám o svoju krajinu obavy.

P.S. Nie som si istý, či novozvolený prezident pán Kiska je v tomto ohľade až taký pokrok. Po tom, čo sa nechal v televíznej debate počuť, že je vlastne jedno kedy a ako sa odovzdávajú štátne vyznamenania sa zdá, že ani ďalší prezident hlavy štátu národným povedomím nebude vynikať. Mimochodom, nemohli by sme tie vyznamenania napríklad posielať poštou, alebo tak?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?