Špekulantov blog: Sulík sa vraj mýli. Lenže novinári tiež

Autor: Vlado Monček | 19.11.2011 o 10:08 | (upravené 19.11.2011 o 13:03) Karma článku: 20,37 | Prečítané:  5878x

Dnes ráno na mňa vyskočil komentár pána Juraja Javorského s poetickým názvom "Sulík sa mýli stále rovnako". Nikdy som netvrdil, že Richard Sulík je neomylný, na druhej strane, niektoré správy a komentáre, ktoré sa valia z našich novín sú ešte horšie čítanie než to, čo produkujú samotní európski politici.

V spomínanom komentári pán Javorský píše, že situácia na trhoch (konkrétne riziková prirážka na talianskych dlhopisoch) nie je dôkazom toho, že mal pán Sulík v jeho postojoch k eurovalu pravdu, ale toho, že EFSF je údajne príliš malý, "záchranné koleso" vraj musí byť oveľa väčšie. Zdá sa, že sa v pohľade na súčasnú situáciu na finančných trhoch dostávame do podobnej zákopovej vojny, ako v pohľade na veľkú krízu 30-tych rokov, kde proti sebe stojí tábor zástancov lorda Keynesa, ktorí tvrdia že veľké kríza mala tak ťažké dopady preto, že štát utrácal neskoro a málo a tábor konzervatívcov a libertariánov (von Hayek, Friedman), ktorí hovoria že záchranné programy typu New Deal krízu zhoršili.

Tento klasický spor zatiaľ víťaza nemá a asi ani mať nebude, pretože mantru o tom že ešte väčší balík peňazí vyhodených z okna by nás určite zachránil možno opakovať do nekonečna. Je ale jasné, do ktorého názorového tábora asi patrí pán Javorský, ktorý v komentári hovorí aj o tom, že ono nové "záchranné koleso" má byť európsky dlhopis, alebo ECB nakupujúca dlhopisy zadĺžených krajín. Dodáva ešte niečo o európskom ministerstve financií, či zosúlaďovaní daní a dojem intelektuálskej povýšenosti dokresľujú vety ako "svet nie je žiadny legoland, ktorý sa dá zložiť z triviálnych právd" a o predaji dlhopisov "špekulantom".

Svet možno nie je legoland, na druhej strane svet nefunguje ani podľa vzorca v ktorom redistribúcia dlhov, zvyšovanie daní (pardon, zosúlaďovanie daní) a centralizácia politickej moci do nedemokratických inštitúcií pomáha ekonomike. Možno by bolo na čase, aby politici miesto tvorby "záchranných kolies" a "dočasných opatrení na zaistenie dôvery" začali urýchlene robiť opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti ich krajín a zníženie štátnych dlhov. A možno by mohli aj komentátori a novinári prestať liezť europolitikom niekam a  vytvárať dojem že tie "kolesá" sú skutočné riešenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?