Špekulantov blog: Sulík sa vraj mýli. Lenže novinári tiež

Autor: Vlado Monček | 19.11.2011 o 10:08 | (upravené 19.11.2011 o 13:03) Karma článku: 20,37 | Prečítané:  5865x

Dnes ráno na mňa vyskočil komentár pána Juraja Javorského s poetickým názvom "Sulík sa mýli stále rovnako". Nikdy som netvrdil, že Richard Sulík je neomylný, na druhej strane, niektoré správy a komentáre, ktoré sa valia z našich novín sú ešte horšie čítanie než to, čo produkujú samotní európski politici.

V spomínanom komentári pán Javorský píše, že situácia na trhoch (konkrétne riziková prirážka na talianskych dlhopisoch) nie je dôkazom toho, že mal pán Sulík v jeho postojoch k eurovalu pravdu, ale toho, že EFSF je údajne príliš malý, "záchranné koleso" vraj musí byť oveľa väčšie. Zdá sa, že sa v pohľade na súčasnú situáciu na finančných trhoch dostávame do podobnej zákopovej vojny, ako v pohľade na veľkú krízu 30-tych rokov, kde proti sebe stojí tábor zástancov lorda Keynesa, ktorí tvrdia že veľké kríza mala tak ťažké dopady preto, že štát utrácal neskoro a málo a tábor konzervatívcov a libertariánov (von Hayek, Friedman), ktorí hovoria že záchranné programy typu New Deal krízu zhoršili.

Tento klasický spor zatiaľ víťaza nemá a asi ani mať nebude, pretože mantru o tom že ešte väčší balík peňazí vyhodených z okna by nás určite zachránil možno opakovať do nekonečna. Je ale jasné, do ktorého názorového tábora asi patrí pán Javorský, ktorý v komentári hovorí aj o tom, že ono nové "záchranné koleso" má byť európsky dlhopis, alebo ECB nakupujúca dlhopisy zadĺžených krajín. Dodáva ešte niečo o európskom ministerstve financií, či zosúlaďovaní daní a dojem intelektuálskej povýšenosti dokresľujú vety ako "svet nie je žiadny legoland, ktorý sa dá zložiť z triviálnych právd" a o predaji dlhopisov "špekulantom".

Svet možno nie je legoland, na druhej strane svet nefunguje ani podľa vzorca v ktorom redistribúcia dlhov, zvyšovanie daní (pardon, zosúlaďovanie daní) a centralizácia politickej moci do nedemokratických inštitúcií pomáha ekonomike. Možno by bolo na čase, aby politici miesto tvorby "záchranných kolies" a "dočasných opatrení na zaistenie dôvery" začali urýchlene robiť opatrenia na zvýšenie konkurencieschopnosti ich krajín a zníženie štátnych dlhov. A možno by mohli aj komentátori a novinári prestať liezť europolitikom niekam a  vytvárať dojem že tie "kolesá" sú skutočné riešenia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Rezník z TASR by bol v RTVS pre poslancov schodnejší než Mika

Bývalá šéfka Markízy Zuzana Ťapáková sa po kauze Evka ako kandidátka na riaditeľku RTVS už nespomína.

KULTÚRA

Tajná služba si objednala vraždu. Na film Únos bolo treba odvahu

Politické trilery u nás nevznikajú.

ŠPORT

Spieva si Marleyho, dá si pivo. Ako Sagan trénoval v horách

Sagan sa pripravoval inak ako súperi.


Už ste čítali?